تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی بر اساس مکان استفاده و نوع خطرات موجود دارای دسته بندی های متفاوت می باشند که از رایج ترین آنها می توان تجهیزات ایمنی فردی و تجهیزات ایمنی کار ، تجهیزات ایمنی ارتفاع و تجهیزات ایمنی برق و غیره ….. را نام برد.
ایمنی در صنعت به معنای محافظت کردن کارکنان از آسیب های مربوطه در حین انجام کار و جلوگیری از آسیب به تجهیزات است تجهیزات ایمنی نه تنها باید ایمنی فرد و تجهیزات را تاًمین کند بلکه طراحی آن باید به شکلی باشد که فرد در حین کار احساس راحتی کند ، همچنین بهداشت به معنای مصون داشتن کارکنان از بیماری و سالم نگهداشتن وضعیت جسمانی و روانی آنها می باشد.
تجهیزات حفاظت فردی که به نام اختصاری PPE در دنیا شناخته می شود مخفف واژگان Personal Protective Equipment است ، مسئولیت های مرتبط با برنامه PPE عمدتاَ متوجه کارفرما ، سرپرستان و کارگران می باشد.
وسایل حفاظت فردی شامل گستره وسیعی از لوازم ، وسایل و تجهیزات می باشند که به منظور حفاظت قسمت های مختلف بدن افراد در برابر انواع خطرات احتمالی در محیط های کار طراحی و ساخته می شوند از ویژگی های این اقلام باید تناسب با نوع کار ، تاًمین حفاظت کارگران ، استفاده راحت و آسان و اندازه مناسب برای هر فرد اشاره کرد.
استفاده از تجهیزات ایمنی فردی مهمترین بخش از انجام کارهایی است که پرسنل برای انجام آنها دوره های آموزش خاصی را گذراند اند.
برخی استاندارد ها در خصوص این تجهیزات عبارتند از :
BHSRS- ISO 15025- AS/NZS- EEC 89/686
تجهیزات حفاظت فردی عبارتند از :
1 : کلاه ایمنی استاندارد 7 : کمربند ایمنی
2 : عینک ایمنی 8 : کفش کار
3 : گوشی صدا گیر 9 : دوربین حرارت یاب
4 : ماسک 10 : دتکتور
5 : دستکش ایمنی (ضد آب ، ضد برق ، ضد اسید ، ضد روغن ) 11 : چراغ قوه
6 : لباس کار
تجهیزات حفاظت محیطی در موارد زیر مورد استفاده است :
1 : Safety Padlock
2 : Fire & Gas Detection
3 :Eye & Face Washes
4 : Alarm
5 : Emergency Showers
6 : Fire Protective Clothing
7 : Chemical Materials
8 : HSE
تمامی موارد نامبرده جهت حفاظت انسان از صدمات و پیشگیری از صدمه دیدن بدن انسان استفاده می شود به نحوی که کارکنان بدون دغدغه خاطر و بدون ترس از خطر به کار خود ادامه دهند .
برخی از برندهای تجهیزات ایمنی ما عبارتند از :
Guardian- Haws- Bradley- Acorn and Honeywell Safety- Salisbury- North- Miller- Uvex-MSA- Draeger